ایران - تهران

میرداماد - دفینه

شنبه تا پنچشنبه

10:00 تا 20:00

بازسازی و نوسازی چه تفاوتی دارند؟

بازسازی و نوسازی

زمانی که افراد دچار دلزدگی از محل زندگی خود می شوند، یکی از مهمترین سوالاتی که برایشان پیش می‌آید این است چگونه می‌توانند بدون فروش ملک خود تغییرات اساسی در خانه خود ایجاد کنند؟ اینجاست که دو واژه بازسازی و نوسازی ساختمان می‌تواند شبهات زیادی را در ذهن افراد ایجاد کند. اجازه بدهید به طور جزیی و مفصل به بررسی این دو واژه بپردازیم. همچنین برای ایده گرفتن بیشتر سری به محتوای طراحی داخلی بزنید.

نوسازی چیست؟

نوسازی به کلیه فعالیت‌های ساختمانی مربوط به بهبود یا ترمیم جنبه‌های یک اتاق یا ساختمان گفته می‌شود. این بدان معناست که فعالیت‌های پروژه ساختمانی شامل رنگ‌آمیزی مجدد، اصلاح یا روکش کابینت، نصب وسایل روشنایی، نصب و ارتقاء جنبه‌های مختلف اتاق، جایگزینی سیستم‌های الکتریکی قدیمی و احتمالاً خطرناک و به طور کلی تعویض یا تعمیر هر قسمت یا تمام یک خانه یا ساختمان که قدیمی یا آسیب دیده و قابل کار کردن نیست خواهد بود.

تمرکز نوسازی ساختمان بر این است که فضا را جذاب‌تر از قبل آن نماید و در حالت ایده‌آل به گونه‌ای است که به ارزش خانه بیافزاید. این بدان معنی است که اگر به فکر فروش خانه هستید، نوسازی اتاق‌ها، به ویژه آشپزخانه، راه بسیار خوبی برای افزایش ارزش ملک است. نوسازی در مقیاس کوچکتر نیز می‌تواند بازده سرمایه گذاری عالی را فراهم کند.

از طرفی نوسازی شامل عناصری از یک سازه بوده که ممکن است قوانین ساختمانی امروزی را رعایت نکند و در صورت استفاده از سازه یا مسکن توسط مردم، خطری برای مالک و یا عموم مردم ایجاد می‌کند.

بازسازی چیست؟

از سوی دیگر، بازسازی به جایگزین سازی یا تغییر کاربری یک فضای معین مربوط می‌شود. این بدان معناست که اگر در نظر دارید چیدمان اتاق یا پلان یک خانه را تغییر دهید، در این صورت به بازسازی ملک خود باید فکر کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید دیواری را که اتاق غذاخوری و آشپزخانه را از هم جدا می‌کند، بشکنید تا فضای بازتر و دوستانه‌تری ایجاد کنید، بازسازی آن را در نظر خواهید گرفت. حتی اگر بخواهید مساحت آشپزخانه خود را افزایش دهید تا آشپزی راحت تر شود، مسلما بازسازی ساختمان گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود.
در میان دو فرآیند بازسازی و نوسازی از آنجایی که بازسازی مستلزم مقدار بیشتری از تغییرات است، اغلب بسیار دائمی‌تر از نوسازی بوده، این فرآیند همچنین اغلب هزینه بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت. اگر به دنبال تغییر پلان خانه خود هستید، مثلا اضافه کردن یک اتاق دیگر، ممکن است مجبور باشید از ضوابط قوانین ساختمانی اطمینان حاصل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله بازسازی ساختمان را مطالعه کنید.

بازسازی ساختمان شامل چه مواردی می‌شود؟

• تغییر کامل ساختار و یا سبک هر فضا، خانه یا ساختمان.
• تغییر چیدمان، به طور جزئی یا کلی، هر فضا، اتاق یا منطقه گاراژ از پلان طبقه اصلی.
• ترکیب اتاق ها یا فضاهای دیگر در یک سازه که زمانی با دیوار یا هر نوع پارتیشن دائمی دیگر از هم جدا شده‌اند.
• افزودن یا حذف کردن از بیرون و یا داخل هر سازه.
• زمانی که کسی در حال برنامه‌ریزی یک پروژه بازسازی است، باید بداند که می‌تواند شامل ملاحظات طراحی پیچیده باشد، که باعث می‌شود قبل از شروع هر پروژه بازسازی، نیاز به استخدام یا مشورت با یک پیمانکار و معمار ساختمان با تجربه و مجوز داشته باشد.
• پروژه های بازسازی باید اولین بار به درستی انجام شوند، چرا که اگر مجبور باشید به عقب برگردید و هر گونه نقص در طراحی را برطرف کنید، ممکن است برای شما هزینه زیادی را بر جای بگذارد.
• اگر به بازسازی و نوسازی خانه خود علاقه دارید، مطمئن شوید تیمی را انتخاب کرده‌اید که بتواند خدمات با کیفیتی را که خانه شما شایسته آن است به شما ارائه می‌دهد.

تفاوت بازسازی و نوسازی

نوسازی در برخی مواقع مترادف با بازسازی در نظر گرفته می‌شود. با این وجود هدف بازسازی تغییر ساختار است در حالی که هدف نوسازی ترمیم و اصلاح بنا است. در برخی موارد نوسازی ظریف بوده و با تمرکز بالا بر روی یک عنصر خاص متمرکز شده‌اند. در حالی که برخی از نوسازی ها اساسی‌تر بوده و با بازسازی‌ها همپوشانی دارند.
یک نوسازی تجاری اغلب شامل تعمیرات یا تعویض هر قسمت از ساختمان است که امکان قدیمی یا آسیب دیده بودن آن وجود دارد. امکان مشاهده نوسازی برای پرداختن به سازه‌ها یا عناصر خاصی که ممکن است با قوانین ساختمانی مدرن مطابقت نداشته باشند، نسبتاً معمول است. نوسازی اغلب مقرون به صرفه تر از ساخت و ساز جدید یا بازسازی کامل است و به طور معمول، نوسازی نیز به ساختار یا ساختمان ارزش می‌بخشد.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *