ایران - تهران

میرداماد - دفینه

شنبه تا پنچشنبه

10:00 تا 20:00

طراحی داخلی [دکوراسیون داخلی]

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی به مجموعه اقداماتی شامل نقشه کشی ساختمان و تخریب بخشی از بنا و یا اضافه کردن قسمت‌هایی به آن گفته می‌شود. این کارها به کمک تجهیزات مختلف، مصالح و رنگ انجام می‌شود. طراحی داخلی در گذشته و در تمدن اولیه بشر وجود داشت. طوری که انسان‌های آن دوران، فضای داخلی خانه‌ها خود را بر اساس کاربری که داشت به صورت ابتدایی دیزاین می‌کردند.
اما رشته طراحی داخلی در حال حاضر یک رشته نسبتا جدید است و به صورت تخصصی به دیزاین کردن محیط داخلی خانه می‌پردازد. این رشته تبدیل به یک حرفه بسیار جدی شده است. طراحی داخلی را به عنوان یکی از شاخه‌های رشته معماری می‌شناسند. طراحی داخلی باید بر اساس نوع عملکرد و کاربری که بنا دارد، نیازها و رفتارهای افراد، اقلیمی که ساختمان در آن بنا شده است، صورت گیرد. در ادامه این مقاله از سایت معمارم طراحی داخلی را از جنبه‌های دیگر بررسی می‌کنیم.

جهت مشاوره رایگان

قوانین طراحی داخلی چیست؟

انواع سبک‌های طراحی داخلی

سبک دکوراسیون مدرن

دکوراسیون مدرن که در قرن 21 میلادی رواج یافت، یکی از انوع سبک‌های طراحی داخلی است که در حال حاضر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. ویژگی این سبک طراحی وجود خطوط صاف با رنگ‌های بسیار کمرنگ است. در این سبک سعی می‌شود از همه فضاهای منزل به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

سبک دکوراسیون انتقالی

این سبک تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیک است. برای مثال ممکن است از مبلمانی با سبک مدرن در فضایی که کاملا سنتی است استفاده شود. بنابراین کسانی که معماری کاملا سنتی و کاملا مدرن را نمی‌پسندند این سبک برای آن‌ها مناسب است.

سبک اسکاندیناویایی

سبک اسکاندیناویایی یکی از سبک‌های مدرن است و هدف آن تلفیق مدرنیته و سادگی است به طوری که قیمت آن نیز مناسب باشد. در این سبک معماری از المان‌های طبیعی مثل چرم و چوب استفاده می‌شود. معمولا طرفداران سبک معماری مینیمال علاقه بسیار زیادی به این سبک معماری دارند.

طراحی داخلی صنعتی

این سبک یک حالت خاص از طراحی داخلی مدرن است و طرفداران خاصی دارد. در این سبک از عناصر و سازه‌ها به صورت خام استفاده می‌شود. ویژگی که نتیجه نهایی این سبک طراحی داخلی دارد، این است که به نظر می‌رسد کار نیمه تمام است، چون لوله کشی‌های ساختمان، سیم‌کشی‌ها، آجرها، چوب‌ها به صورت خام استفاده می‌شود و هیچ کدام از آن‌ها پوشیده نمی‌شود.

سبک دکوراسیون مینیمال

سبک دکوراسیون مینیمال از سبک مدرن نشات می‌گیرد با این تفاوت که این سبک تا حد بسیار زیادی ساده‌تر از سبک مدرن است. در این نوع طراحی داخلی از رنگ‌های خنثی و روشن استفاده می‌شود. این سبک از معماری داخلی بر خلوت بودن فضا و عدم استفاده از لوازم غیر ضروری بسیار تاکید می‌شود.

سبک دکوراسیون سنتی

بدیهی است که استفاده از المان‌هایی که گذشتگان استفاده می‌کرده‌اند در نهایت منجر به معماری داخلی با سبک دکوراسیون سنتی می‌شود. از لوازم عتیقه، چوبی و یا سفالی برای این نوع سبک بسیار استفاده می‌شود. رنگ‌های سنتی مثل قهوه‌ای، زرشکی و آبی فیروزه‌ای برای این سبک بسیار مهم است.

سبک طراحی مدیترانه‌ای

این سبک از طراحی داخلی از خانه‌های ساحلی مدیترانه‌ای الهام گرفته است. برای اینکه خانه‌های با سبک مدیترانه‌ای حس ساحلی بودن را القا کند از رنگ‌های خاکی و چوبی برای دیوارها استفاده می‌شود. مبلمان‌های فرفوژه برای این مکان‌ها بسیار مناسب است. همچنین به دلیل اینکه خانه‌هایی با این سبک نورگیر فوق العاده ای دارد استفاده از پنجره‌های بزرگ و نورگیر برای آن‌ها بسیار مهم است.

جهت مشاوره رایگان

پیشنهاد مطالعه: طراحی داخلی آشپزخانه

اصول طراحی داخلی

انتخاب نقطه کانونی صحیح

انتخاب نقطه کانونی از اولین اصول طراحی داخلی پذیرایی است. این نقطه مکان اصلی است که افراد با وارد شدن به خانه به آن توجه می‌کنند. این مکان معمولا جایی است که تلویزیون در آن قرار می‌گیرد. در خانه‌های بزرگ می‌توان چند نقطه کانونی در نظر گرفت. مثلا علاوه بر جایی که تلویزیون قرار می‌گیرد، محل شومینه نیز می‌تواند یکی دیگر از نقاط کانونی باشد.

رعایت ریتم

یکی دیگر از اصولی که در طراحی داخلی باید رعایت شود تکرار هماهنگ استفاده از عناصر در محل مورد نظر است. این ریتم در رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون، بافت به کار رفته در عناصر مختلف باید رعایت شود.

مقیاس و نسبت مناسب

متراژ فضا تاثیر مستقیمی در انتخاب نحوه صحیح چیدمان وسایل و انتخاب سایز مناسب آن‌ها دارد. بنابراین برای انتخاب هر وسیله ای برا منزل و همچنین هر المانی اندازه آن با کل فضا و دیگر لوازم سنجیده شود و در نهایت سایزی مناسب انتخاب شود.

انتخاب رنگ صحیح

در انتخاب رنگ مناسب باید به موارد مختلفی مثل روانشناسی رنگ‌ها، سبک طراحی داخلی، سلیقه کارفرما، توازن رنگی بین سایر المان‌ها توجه شود. این مورد یکی از مهمترین اصولی است که در طراحی داخلی باید رعایت شود.

طراح دکوراسیون و طراح داخلی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

شاید خیلی از افراد طراح داخلی و طراح دکوراسیون را یکی بدانند اما در واقع این دو مورد با یکدیگر متفاوت است. طراح داخلی وظیفه طراحی فرم داخلی ساختمان و قسمت‌های مختلف داخلی بنا را بر عهده دارد. طراح دکوراسیون در انتخاب نوع لوازم و مبلمان، انتخاب و ترکیب رنگ‌ها تخصص دارد.

ضرورت طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی کمک می‌کند تا از همه قسمت‌های ساختمان به بهترین شکل استفاده شود. بنابراین برای محیط‌های کوچک اگر بر اساس اصول طراحی داخلی، چیدمان خانه انجام گیرد باعث می‌شود از کمترین فضا استفاده بسیار بهینه ای شود.
یکی دیگر از مواردی که ضرورت طراحی دکوراسیون داخلی را بیشتر می‌کند، تاثیر مثبتی است که روی روحیه افراد دارد. طراحی داخلی علاوه بر اصول صحیح معماری داخلی به موارد روانشناسی و استفاده صحیح از رنگ‌ها و المان‌ها به گونه‌ای که طبق اصول روانشناسانه باشد. برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه طراحی دکوراسیون و طراحی داخلی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

متراژ فضا، شناخت عناصر مختلف مثل بلندی و کوتاهی سقف، تعداد پنجره‌ها و دیوارها، بر اساس روانشناسی رنگ‌ها و نحوه ایجاد هارمونی بین رنگ‌ها و ایجاد کنتراست در بین رنگ‌ها از نکات انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی است.

بله امکان پذیر است. قبل از شروع کار میزان بودجه خود را اعلام کنید تا طراحی داخلی و انتخاب و خرید متریال و لوازم بر اساس آن انجام شود.

بله این امکان وجود دارد و تا حدی که امکان پذیر است می‌توان تغییراتی در پروژه طراحی داخلی انجام داد. البته این مورد باید در متن قرار دارد ذکر شود.