09123456789

salam@hello.com

ایران - تهران

میرداماد - دفینه

شنبه تا 5شنبه

10:00 تا 20:00

طراحی داخلی

طراحی داخلی

در طراحی داخلی ساختمان عوامل زیادی تاثیر دارند اما اگر بخواهیم به صورت کلی مهمترین عوامل موثر را مورد بحث و بررسی قرار دهیم به چند مورد مهم که نقش پررنگی دارند بر می خوریم که عبارتند از: عنوان، عناصر اصلی دکوراسیون، نور پردازی، رنگ و سبک طراحی داخلی.

با رشد و توسعه معماری به تبع طراحی داخلی ساختمان نیز مورد توجه قرار گرفت و طراحان برای برآورد کردن انتظارات افراد بر روی انواع جنبه های مختلف کار تمرکز کردند و در نهایت توانستند تأثیرگذار ترین عوامل را شناسایی کنند.

در این مقاله قصد داریم عوامل مهمی که بر روی طراحی داخلی ساختمان تاثیر گذار هستند را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که به طراحی داخلی ساختمان خود اهمیت می دهید اما در مورد عوامل تاثیر گذار در طراحی داخلی اطلاعات کافی ندارید بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید‌.

سه عاملی که باید بر طراحی داخلی شما تاثیر بگذارد

هنگامی که در حال برنامه ریزی عالی برای طراحی اتاق نشیمن خود هستید یا در حال تصمیم گیری برای دکوراسیون اتاق خواب خود هستید، عوامل زیادی وجود دارد که شما باید در نظر بگیرید. از جمله عواملی که باید در تصمیم گیری خود به آنها توجه کنید اندازه خانه و میزان نور دریافتی در روز است که این عوامل می توانند تأثیر مستقیمی بر مبلمان انتخابی شما یا حتی رنگ دیوارها و کفپوش شما داشته باشند. اما اگر به دنبال مدرن کردن فضای خانه خود هستید، نکاتی وجود دارد که باید حتما قبل از شروع به انجام تغییرات آنها را در نظر بگیرید.

فضا و شکل

اولین عاملی که باید هنگام طراحی داخلی ساختمان به آن توجه داشته باشید، شکل و اندازه فضایی است که می خواهید دکوراسیون آن را طراحی کنید. بسته به فضای موجود در ساختمان، ممکن است اولویت های شما تغییر کند.

برای طراحی اتاق بهتر است از قطعات مبلمان دیواری، قفسه کتاب بزرگ و در عین حال ساده‌ که باز کردن آن راحت و آسان است استفاده کنید. همچنین می توانید این سبک از طراحی داخلی را با سطوح صیقلی و تزئینات تیره تلفیق کنید تا سبکی زیبا و خیره کننده داشته باشید.

از سوی دیگر در اتاق کوچکتر ممکن است از رنگ های روشن تر، سطوح آیینه ای و تکه‌های فوکوس منفرد، مانند بوفه آبی با تزئینات شرقی خیره‌کننده، برای افزودن رنگ بدون غلبه بر فضا بهره مند شد. با بکارگیری ایده های ناب و تلفیق رنگ های روشن می توانید آرامش بخش ترین اتاق ها را داشته باشید بنابراین وجود رنگ های سفید و آبی روشن در ترکیب رنگ اتاق، سبکی واقعاً چشمگیر ایجاد خواهد کرد.

نور و رنگ

طراحی داخلی

یک اتاق روشن و دل باز که روزانه مقدار زیادی نور خورشید به آن می تابد، می ‌تواند بهتر از اتاقی باشد که تابش نور خورشید به آن کم است. حتما مسئله تابش نور باید در هنگام تصمیم ‌گیری در مورد طراحی داخلی ساختمان در نظر گرفته شود. برای جلوگیری از بد ترکیب شدن فضا، بایستی گزینه رنگ و بافت را در اتاق هایی که تابش نور خورشید به آنها زیاد است مورد توجه قرار دهید در اینصورت مبلمان اتاق نیز به بهترین شکل ممکن خودنمایی خواهد کرد.

بنابراین استفاده از رنگ ‌های روشن مانند خاکستری، سفید و صدفی برای اتاق‌ های تاریک ‌تر، در بهتر شدن ظاهر و فضای داخل اتاق تاثیرگذار خواهد بود. در مورد اتاق کودک هم می توانید با نورپردازی عالی و لوازم ساده، اتاقی روشن با فضایی زیبا خلق کنید.

جو و زیبایی شناسی

روشی که ما با استفاده از آن طراحی داخلی ساختمان را تزئین می کنیم به طور مستقیم نشانگر شخصیت ما است بنابراین علاوه بر رعایت نکات گفته شده در هنگام طراحی داخلی ساختمان، فرد باید اين نکته را در نظر داشته باشد که می خواهد یک اتاق یا هر قسمت از خانه چه حسی داشته باشد. مثلا یک اتاق خواب آرام و بی ‌صدا در یک خانه شلوغ می‌ تواند برای زمان استراحت عالی باشد، در حالی که یک کاغذ دیواری یا کفپوش با رنگ تیره می ‌تواند سطح خاصی از رسمی بودن را به اتاق نشیمن اضافه کند. بدین ترتیب در هنگام توجه به عوامل تاثیرگذار در طراحی داخلی ساختمان باید به حسی که می خواهیم از فضاهای مختلف بگیریم نیز توجه داشته باشیم.

چگونه مکان بر چیدمان و طراحی ساختمان شما تأثیر می گذارد؟

توجه به مکان و نحوه قرارگیری یک ساختمان، همراه با سایر عوامل خارجی در طراحی داخلی ساختمان تغییر و تحول شگرفی ایجاد می کند. این بیشتر در مورد ساختمان های تجاری کاربرد دارد. در نظر گرفتن موقعیت مکانی ساختمان در کاهش مشکلات احتمالی نقش زیادی دارد بنابراین بهتر است قبل از طراحی یک ساختمان حتما با یک مدیر ساخت و ساز تجاری و معمار و مهندس در اسرع وقت مشورت کنید.

کاربران نهایی و ترافیک

توجه به این مسئله که چه کسی از یک ساختمان استفاده می کند و چگونه به آن ساختمان دسترسی پیدا می کند ممکن است بیشترین تأثیر را در طراحی داخلی ساختمان داشته باشد. مکان یک ساختمان تجاری احتمال دارد به دلیل نزدیکی به ایستگاه های اتوبوس یا مسیرهای دوچرخه در مرکز شهر احداث شود. بنابراین این نکته باید در نظر گرفته شود که برای‌ اکثر مردم، وسایل نقلیه بخشی از لوازم ضروری زندگی هستند و دسترسی به بزرگراه ‌ها و مسیرهای حمل بار حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

ورودی های ساختمان

طراحی داخلی

ورودی ساختمان تنها یک در را شامل نمی شود و دسترسی به پارکینگ ساختمان از خیابان جزو ورودی های ساختمان محسوب می شود، مانند پیاده رو منتهی به ورودی اصلی، یا حتی یک راهروی از بالا در یک محیط شهری متراکم. یک ساختمان امکان دارد به چندین خیابان دسترسی داشته باشد، که در اینصورت در طراحی داخلی ساختمان باید در مورد به حداقل رساندن ترافیک و تراکم جمعیت بررسی های لازمه صورت بگیرد.

برای مثال، ورودی هایی که از جهت شمال غرب نور دریافت می کنند، ممکن است در آب و هوای زمستانی به هنگام بارش برف و یخبندان نیاز به ترمیم و نگهداری بیشتری داشته باشند؛ به همین دلیل ممکن است برای کسانی که وارد ساختمان می شوند، مشکلاتی ایجاد شود. بدین ترتیب طراح داخلی ساختمان باید برای ایمن نگه داشتن این افراد در طراحی ساختمان باید امکاناتی نظیر: سیستم ذوب برف، باد شکن و ‌‌‌… را در یک طرح بگنجاند یا در طراحی یک بیمارستان، هتل یا بانک طراح داخلی می ‌تواند از یک سایبان به منظور قرارگیری یا جهت‌ گیری افراد بهره بگیرد.