ایران - تهران

میرداماد - دفینه

شنبه تا پنچشنبه

10:00 تا 20:00

بازسازی ساختمان [خدمات تخصصی طراحی و اجرا]

هر ساختمانی با گذشت زمان دچار فرسودگی می‌شود و نیاز به بازسازی دارد. بازسازی ساختمان بسته به میزان خرابی‌هایی که در ساختمان وجود دارد و همچنین میزان تغییراتی که نیاز دارد متفاوت است. از آنجایی که محل سکونت و یا محل کار بخش اعظم تاثیرگذاری روی زندگی اجتماعی و شغلی افراد دارد، در نتیجه لزوم داشتن مکانی آرام و زیبا بسیار مهم است. البته اهمیت بازسازی ساختمان فقط به اینجا ختم نمی‌شود و در صورت وجود فرسودگی، برای حفظ امنیت جانی حتما نیاز به بازسازی ساختمان است. در ادامه این مقاله از سایت معمارم مطالب بیشتری را در مورد بازسازی ساختمان ارائه می‌دهیم.

بازسازی ساختمان چیست؟

بازسازی ساختمان شامل فعالیت‌های مختلفی می‌شود که در مجموع باعث افزایش عمر بنا و کارایی آن می‌شود. زمانی که عمر مفید یک ساختمان به پایان می‌رسد با اقداماتی که در مجموع باعث حفظ بنای موجود می‌شود خرابی‌هایی که در زیرساخت ساختمان و مصالح آن وجود دارد برطرف می‌شود.
بازسازی ساختمان در سه حالت انجام می‌شود. بازسازی تاسیساتی به اصلاح و مرمت زیر ساخت ساختمان برمی‌گردد. بازسازی حفاظتی مربوط به تعمیر کردن سیم کشی‌های ساختمان و ایمن کردن ساختمان در برابر حوادث است. نوع دیگری بازسازی سبکی است. این بازسازی مربوط به طراحی داخلی و دکوراسیون آن است. در مجموع همه این اقدامات به تبدیل کردن محل زندگی و یا کار به محیط ایمن، زیبا کمک می‌کند.

جهت مشاوره رایگان

صفر تا صد بازسازی ساختمان

در دنیای امروز با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و گسترش شبکه‌های اجتماعی، سلیقه مردم نیز تغییرات زیادی داشته است. به همین دلیل زندگی در خانه‌هایی که معماری قدیمی دارند و همچنین کار کردن در ساختمان‌های قدیمی برای بسیاری از افراد خوشایند نیست. به همین دلیل تمایل به بازسازی ساختمان در بین بسیاری از افراد رواج پیدا کرده است.از آنجایی که انجام دادن هرکاری نیاز به انجام اصولی آن دارد در این بخش به مراحل صفر تا صد بازسازی ساختمان که باید آن را طی کنید می‌پردازیم.

انتخاب نوع مصالح و تجهیزات ساختمانی

قبل از شروع بازسازی ساختمان نیاز است که در مورد نوع مصالح و تجهیزاتی که باید استفاده شود تصمیم گیری کرد. یکی از این موارد نوع پوشش دیوارها و کف، نوع تجهیزاتی که باید در داخل ساختمان استفاده شود و سایر موارد اینچنینی است.
بسته به میزان بودجه و کارایی که ساختمان دارد از مصالح مختلفی می‌توان استفاده کرد. مصالحی مثل سنگ یا چوب دکوراتیو، کاغذ دیواری، پوسترهای سه بعدی، کابینت‌های مختلف مواردی هستند که بسته به شرایط مختلف می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

بازسازی ساختمان قدیمی
بازسازی حرفه ای ساختمان

طراحی داخلی و چیدمان منزل

اگر بهترین نوع مصالح و تجهیزات را انتخاب کنید ولی زمانی که به درستی و طبق اصول کنار هم چیده نشود در نهایت نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود. بنابراین پیش از هر کاری طراحی دقیق و اصولی و همچنین مطابق با سلیقه کارفرما یکی از مهمترین مراحل بازسازی ساختمان است. این کار باید توسط کارشناسان معماری داخلی انجام شود.

اجرای فرایند بازسازی ساختمان

بعد از مشخص شدن طراحی داخلی و انتخاب مصالح و تجهیزات ساختمانی فرایند بازسازی باید انجام شود. اگر قصد بازسازی منزل مسکونی خود را دارید، برای این مدت باید خانه را تخلیه کنید. پس حتما به فکر تهیه محلی برای اسکان خود باشید. همچنین یک نکته مهم در فرایند بازسازی ساختمان این است که افرادی که مرحله اجرایی بازسازی را بر عهده دارند باید از تخصص کافی برخوردار باشند. بنابراین کارگرانی که تخصص کافی نداشته باشند ممکن است نتیجه نهایی کارشان مطلوب نباشد.

چک لیست بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان یک فرایند چالش برانگیز است. بنابراین برای اینکه این فرایند با نظم و ترتیب پیش برود  ما یک چک لیست برای شما آماده کرده‎‌ایم.

شرایط ساختمان را از نظر میزان تخریبی که در حال حاضر دارد، موقعیت مکانی، سال ساخت و نوع کاربری باید بررسی کنید. برای اینکه کاملا از شرایط زیرساخت ساختمان و خرابی‌هایی که وجود دارد آگاه شوید باید از یک کارشناس در این حوزه کمک بگیرد.

برای اینکه بتوانید ایده بگیرید عکس‌های مختلفی از بازسازی ‌ساختمان‌های مختلف را ببینید. بهترین منبع برای ایده گرفتن پینترست است.

در جلسه کارشناسی با بررسی شدت خرابی ساختمان و تغییراتی که قصد دارید در ساختمان ایجاد شود، هزینه کلی بازسازی را برآورد کنید و بر اساس آن بودجه‌ای برای آن در نظر بگیرد.

نمونه کارهای قبلی تیم‌های مختلف بازسازی ساختمان را بررسی کنید. علاوه بر اینکه سبک کاری آن‌ها  باید با سلیقه شما هماهنگ باشد باید مطمئن شوید که از نظر خوش قولی و کیفیت کار نیز به کار متعهد باشند.

در هنگام بازسازی باید ساختمان را تخلیه کنید پس برای این مدت به فکر اجاره یک آپارتمان باشید و یا اینکه اگر امکان دارد در منزل یکی از بستگانتان ساکن شوید و برای لوازم خود یک انبار اجاره کنید.

پیش از شروع به بازسازی از میزان خرابی‌های ساختمان عکاسی کنید و بعد از اتمام کار نیز عکاسی کنید. با قرار دادن این عکس‌ها کنار هم شگفت زده خواهید شد.

پروسه بازسازی ساختمان گاهی مواقع می‌تواند با چالش‌های زیادی روبرو شود. گاهی ممکن است به دلیل شرایط از قبل پیش بینی نشده مثل باد و باران کار به تاخیر بیفتد. بنابراین سعی کنید با صبوری این شرایط را مدیریت کنید.

بازسازی و نوسازی چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟

این دو واژه با یکدیگر تفاوت دارد، اما بعضی مواقع این دو مورد با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود. بازسازی ساختمان در واقع به معنی انجام تعمیرات بر روی یک بنای قدیمی است به طوری که عمر بنا افزایش پیدا کند ولی تغییرات گسترده ای در ساختمان ایجاد نشود.
 در نوسازی ساختمان بنا به طور کامل تعمیر می‌شود و تمام قسمت‌ها از زیر بنا و بخش‌های ظاهری ساختمان به طور کامل تعمیر می‌شود. برای تبدیل یک ساختمان فرسوده به یک بنای نو نیاز است مراحل نوسازی ساختمان طی شود.

روش‌های مختلف بازسازی ساختمان

بازسازی آرکئولوژیک یا مرمت علمی

این روش برای بناهای تاریخی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید حتما توسط افراد متخصص در امر مرمت انجام شود.

مرمت هنری یا بازسازی آرتیستیک

این روش مرمت به سلیقه فرد مرمت کننده بر می‌گردد. طراح بر اساس دانش، تجربه و سلیقه ای که دارد تصمیم می‌گیرد که چه بخش‌هایی را در ساختمان تغییر دهد و یا اینکه چه بخش‌هایی را به آن اضافه کند.

بازسازی حفاظتی ساختمان

ساختمان‌های قدیمی، ممکن است از نظر زیرساخت خرابی‌های گسترده‌ای داشته باشند و این مورد حتی ممکن است باعث بروز خسارات مالی و جانی جبران ناپذیری شود. بنابراین تمرکز بیشتر این نوع بازسازی استحکام بنا و تعویض سیم کشی‌ها و به طور کلی ایمن سازی ساختمان است.

هزینه بازسازی ساختمان

یکی از مهمترین نکته‌ها برای کسانی که قصد بازسازی ساختمان دارند بحث هزینه‌های مربوط به بازسازی ساختمان است. بنابراین برای تعیین بودجه مورد نیاز شما باید تا حدودی از هزینه بازسازی ساختمان اطلاع پیدا کنید. بنابراین شما باید با یک مشاور متخصص در این زمینه مشورت کنید. زیرا بر اساس متراژ ساختمان، نوع متریال مورد استفاده در بنا، اینکه ساختمان تا چه حدی به تخریب و بازسازی نیاز دارد و قیمت ارز، همگی مواردی هستند که بر تعیین هزینه بازسازی ساختمان تاثیر گذار است. برای استعلام قیمت بازسازی ساختمان با مشاوران ما تماس بگیرید

هزینه بازسازی به عوامل مختلفی مثل متراژ بنا، متریال مورد نیاز و میزان تغییراتی که باید در ساختمان ایجاد شود بستگی دارد. بنابراین در مرحله مشاوره و پس از طراحی هزینه به طور کامل برآورد خواهد شد.

پیگیری‌های اداری مربوط به بازسازی ساختمان را هم شخص مالک می‌تواند انجام دهد و هم شرکت بازسازی، در صورت انجام این کار توسط شرکت معماری هزینه‌ای توافقی برای این کار دریافت خواهد شد.

زمان اتمام پروژه هم به میزان تغییراتی که می‌خواهید در ساختمان ایجاد کنید بستگی دارد. این مورد نیز پس از جلسه مشاوره مشخص می‌شود.

جهت مشاوره رایگان